Minimalizm’e giden yolda yürümeyi öğrenmek – Bölüm 2: “Dijital Minimalizm”i Uygulamak

“Dijital Minimalizm”

Buradaki “MİNİMALİZM’E GİDEN YOLDA YÜRÜMEYİ ÖĞRENMEK – BÖLÜM 1: “DİJİTAL MİNİMALİZM” İlk yazımda işin temel felsefesinden bahsetmiştim. Daha önce okumadıysanız tıklayarak ilk adımı atabilirsiniz.

Konu geldi işin zorlu, uygulama kısmına.

Öncelikle “bağımlılıkla mücadele” için kesip atmak en kesin çözüm olmakla birlikte kademeli geçiş de uygulanabilir fakat konu sosyal medya olunca kademeli geçiş çok da işe yaramadığını tecrübe etmiş biri olarak kesip atmayı en kesin çözüm olduğunu aktarmak isterim.

Haydi başlayalım.

Yapılacaklar listesi

1. Sosyal Medyada geçirilen Zamanın kontrolünü yapın;


Telefonunuza yükleyebileciğiniz Freedom (MAC,Linux,Windows,IOS,Android,Chromebox) uygulaması ile bir süre kullanımınızı kısıtlayabilirsiniz.

Freedom uygulaması, tanımlayacağınız süre boyunca, url, app gibi kısıtlamaları kontrol etmenize ve erişim yapmanızı kısıtlıyor.

Örnek vermem gerekirse; 1sa. boyunca telefonumdan web sitesi, Facebook gibi uygulamaları kullanmamamı ve bilgilendirmeleri görmemi sağlayacak şekilde kısıt koyup, bu süre zarfında kitap okuyabiliyorum.

Bir başka kullandığım uygulama; Google Screen StopWatch (Android) uygulaması. Uygulamayı ana sayfa Widget’i olarak kurduğunuzda, ekranı açtığınız an süreyi saymaya başlıyor. Bu şekilde erişim ve kullanımı psikolojik olarak kontrol altında tutmanızı sağlıyor.

Örnek; benim kullanım sürem asgari 20dk, özellikle yeni bir konuda araştırma ve iş yoğunluğunda e-posta gönderimlerinde bu süre azami olarak da iki saate varıyor.

Dijital Minimalizm

2. Sosyal Medya Uygulamalarını Kaldırın ve Dijital Detox‘u başlatın.


Şahsen uzun yıllar önce açmış olsam da #Facebook‘u uzun bir süredir kullanmamanın yanında hesabı Dijital Minimalizm’le birlikte tamamen kaldırdım.

#Twitter, #Instagram, #linkedin, #youtube ve diğerleri. Uygulamalar arasında en fazla kullanım sağladığım uygulamaları takip ederek kendi aralarında önceliklendirerek bir süre erişim kısıtlaması ve sonrasında tamamen uygulamaların kaldırılması aşamasına geçerek, Instagram, Twitter ve Linkedin’i tamamen kaldırdım, Youtube da konu araştırmaları esnasında kullanıyorum.

Youtube kullanımında dikkat edilmesi gereken tehlikeli bir durum var, şöyle ki; Videoları izlemeye başladığımız da platformun önerileri ile birlikte içinde kaybolduğunuz bir hal alabiliyor. Videolarda konuya odaklı gitmek ve kaybolmamak çok önemli.

Dijital Minimalizm – Uygulama Silmek

3. Bildirim Ayarlarını Yönetin

Mobil dünyada Push Notification (Bildirimler) gözümüzün sürekli telefonda olmasını elimizden düşmemesini sağlayan en büyük araçlardan bir tanesi. Telefonu kaç kez açtığınızı, kontrol ettiğiniz Widget /uygulamalara bakarsanız gün içinde 40-80 arasında telefonun kilidini açıyor ve bakıyoruz, sırf bununla ilgili birçok psikolojik deney yapılıyor.

Bu iki ana uygulama ve bildirim ayarı, sürece alışmak anlamında çok faydalı oluyor bunun haricinde ironik ama Google Londra’da bir ajans ile çalışıp konumuza ilginç bir yaklaşım getiriyor.

4. Farklı Bir Bakış Açısından Bakın

Google Envolpe konsepti, telefonunuzu sadece arama almak/yapmak ve fotoğraf çekilmesine izin verecek şekilde tasarlanmış bir zarf içine koymak şeklinde çalışıyor.

Dijital Minimalizm – Google Envolp
Dijital Minimalizm – Google Envolpe


Many people feel that they spend too much time on their phones and struggle to find a balance with technology.

Special Projects – a design and invention consultancy in London – have designed a series of special paper envelopes which completely transform the functionality of your smartphone for the time it is sealed inside, allowing you to enjoy fewer distractions for a little while. One envelope turns your phone into a very basic device which can only make and receive calls, while the other turns your phone into a photo and video camera with no screen, helping you to focus on what’s in front of you. Printed buttons which subtly light up allow you to dial and take photographs, creating a calm but magical “Envelope User Interface”.

Special Projects were inspired by a recent trend where people purchase a second, simpler phone for holidays and weekends, as a way of limiting their access to technology. They wanted to create a more accessible version of this, which would enable people to try a day without a phone without committing to purchasing a new device. You can download this pdf and print it out to make your own envelope right now. Currently, the experiment only supports the Google Pixel 3a. You can download the app on the Play Store, and all the code is available on Github.


Bahsettiğim uygulamalar ve yaklaşımlar sonucunda ne olacağına ve kazanca da kısaca değineyim.

Dijital Minimalizm’in Bana Kazandırdıkları

BİLGİYE GİDEN YOL’DA “OKUMA ALIŞKANLIĞI” KAZANMAK” başlıklı kitap okuma alışkanlığı ile ilgili yazımda da aktarmaya çalıştığım (burada) gibi kitap okuma sıklığımın artmasında çok büyük katkısı oldu.

Şöyle ki; Araştırmalar ortalama olarak 1 saatte 90 sayfa kitap okunabildiğini söylemekte (kitap okuma alışkanlığınız ve kullandığınız tekniklerinize göre değişiklik gösterir) verilen bu zaman ve sayıyı baz alarak günde 30dk’lık 2 ana okuma ile 1 saatlik bir sürede 100 sayfa okuma yapıyorum.

Yine ortalama kitap sayfa sayılarından dem vurursak bir kitabın 350 sayfa olduğunu düşünerek, 4 günde bir kitap bitirmiş ve yıllık asgari 52 kitap hedefime ulaşabiliyorum.

İş bütünde zamanı doğru kullanmak/ israf etmemek, planlı ve odaklı olmaya çıkıyor.

Faydalı olması dileğiyle,
Keyifli Okumalar…

Okuduğum kitap ve sıradakiler için yakında güzel bir fikir ile karşınızda olacağım o zamana kadar okumalarımı #Goodreads profilimden takip edebilirsiniz.

Goodreads Profilim

“Dijital Minimalizm”

Bora ERESICI
Bora ERESICIhttps://boraeresici.com/
Teknoloji alanındaki tutkumu ve alandaki 20 yılı aşkın iş tecrübemi şu an'da Snr. Technical Consultant olarak iş hayatında devam ettirmenin yanı sıra, eğitimci kimliğine ek olarak Tasarım ve teknoloji alanlarında girişimcilik serüvenleriyle zenginleştirmekle birlikte zaman buldukça da teknoloji yazarı olarak Başka Mecra katılımı sağlamaktayım.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X