DORA CREATIONS ~ 2 ~

Makrome örgü tekniği ile doğal taşların buluştuğu tasarımlar.

DORA CREATIONS ~ 2 ~

Taş, ilk gördüğümde pasifik okyanusunun yakınındaydı. Bu taş gibi, pasifik okyanusu da bronz ve pürüzsüz manzara, kararsızdı. Şimdi, yakından dinle çocuk çünkü bu taşın yolculuğu.
Dünyanın yin-yang düğmesini buldum. Ne zaman aktive ederseniz bunu, her şey siyah ve beyaz gibi görünür.
Ve bu taş griyle dolu.
Bu duyu dönüşümü gökkuşağı paletini işliyor.
Ama gerçek yin ve yang’ı gördüğünüzde, demek istediğim gerçek siyah ve beyaz (size siyah ve beyazın renk olmadığını hatırlatmam gerekir) kaybolmazlar.
Dualitenin karşılıklı duruşu sessizliğini bozarak dönüşür.
Bir yokluk halinden çok bir sıfır noktası, uzamsal bir oluş hali.
Bir tapınma hali, Pasifik okyanusu yakınında,
yeni bir form olarak ortaya çıkıyor.
Yokluklar bu andan içre ve nefes..
Ve şu anın şimdisinde yin-yang, o gri zamanından alındı, asıldı.
Siyah ve beyaz olarak yayıldı.
O taş nihayet zarif gri ile dinginlikten yükseliyor.
Gördüğüm her siyah her beyaz,
sekiz deniz ve sekiz dağın etrafındaki her bir griye doğuyorum yavaş yavaş
Yin ve yang, dünyanın renk paletini uçtan uca kapladı.

Creations~
dora
dora
Buzdolabının sebzeliğinde unutulan kız Pratik olarak, sirk sanatları ve havada akrobasi başta olmak üzere resim, makreme gibi üretim sü-reçlerini araştırıyorum. Teorik olarak sanat, kültür kuramları ve felsefe üzerine yazı ve okumalar yapmaktayım. Gülbaba music production, Kozmik Birliktelik Festivali sanatçı menajerliği Laterna Magica mucizeler atölyesi, sanat atölyelerinde çocuk eğitmenliği Ayata Festival, Aerial Silk Workshop
Önceki İçerikGece Dediğin
Sonraki İçerikSürreal Çağrışımlar

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X