MAKİNE HATIRALARI: UZAY

Dünyaca ünlü yeni medya sanatçısı Refik Anadol‘un merakla beklenen sergisi  “Makine Hatıraları: Uzay“ Pilevneli Galeri‘de izleyiciyle buluştu.

2016 yılından bu yana yapay zeka üzerine incelemeler yapan ve bu incelemeler sonucu topladığı bilimsel verilerin analizlerini heykellere dönüştüren Anadol,  eserlerinde makinenin insanın bilinçaltını taklidi durumunda, ortaya çıkacak görselleri bir şölen şeklinde izleyiciye deneyimletiyor.

Artful Living

2018 yılında NASA JPL ile işbirliği içine giren sanatçı, bu sergisinin ‘Hatıralar’ adını taşıyan ilk bölümünde; ISS, HUBBLE ve MRO teleskoplarına ait verilerin yapay zeka algoritmalarıyla analiz edilmesi sayesinde ortaya çıkan görüntülerin pigmentlere dönüştürüldüğü bir dizi dinamik veri tablosunu karşımıza çıkarıyor.

Artful Living

Serginin ikinci bölümü ‘Düşler’ de ise, yapay zeka sineması ve üç boyutlu veri heykelleri yer alıyor.

Makine Hatıraları…

Refik Anadol’un İstanbul’da bugüne kadarki en kapsamlı kişisel sergisi olan “Makine Hatıraları: Uzay”  25 Nisan’a kadar Pilevneli Galeri Dolapdere’de ziyaret edilebilir.

Artful Living
Şebnem Muslu
Şebnem Muslu
Seramik, Mandala, Sanat Terapisi, vesaire vesaire... “Hayal ettiğiniz her şey gerçektir. “ Aşk ile...

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X