ŞİİR SARNICI 7. SAYISI

Şiir Sarnıcı’ndan.
Şiir Sarnıcı salgının gölgesi altında yeni bir yıla daha ulaştı. Dileriz ki bu yıl, esenlik ve güzellikler getirsin. Salgın, insanın birbiriyle ne kadar ilişkili olduğunu gösterdi… Virüs, bütün insanlığı bir kefeye koydu ve yapılan her bireysel yanlışın bir diğer insanın ölümüne yol açabileceğini öğretti. Bunu, virüs değil; bizler kendimiz anlayabilseydik keşke… Her ne olursa olsun yaşam değerlidir. Her birey, mutlu ve insana yaraşır bir şekilde yaşamayı hak ediyor. Özlenen günler gelecektir mutlaka. Bilim, bunu da başaracaktır kuşkunuz olmasın. Biraz sabır gerek diyelim ve okurlarımıza mutlu yıllar dileyerek başlayalım. Dileriz ki 2021, insanlık için sağlık ve mutluluk içinde yaşanan bir yıl olur. Salgın tehdidini en kısa zamanda yok ederek daha güzel günlere yelken açarız.


Şiir Sarnıcı, 2021 yılının ilk ayında 7. Sayısıyla sizlerin sayfalarına düşecektir. Yapıtlarıyla dergimizi onurlandıran tüm yazar-şair dostlarımıza teşekkür ederiz. Çıkış bildirisinde de söylediğimiz gibi dergimiz, sanat ve edebiyat kaygısı dışında hiçbir amaç gütmez. Emek dışında, geliri ya da gideri yoktur; temsilcilerimiz dahil herkes gönüllülük esasına göre emek koyarlar. Sizler de bir ucundan tutup, bu yürüyüşe katkı verebilirsiniz. Tebliğ dili, propaganda dili ve şiddet dili içermeyen her tür metin ve şiir, dergimizde yer alabilir.

Amacımız, daha nitelikli yapıtlara yer vermek ve daha çok okura ulaşarak onların yaşam
sevinçlerine katkıda bulunmaktır. Sanat ve felsefesinin gerektirdiği şekilde bir yayın yaşamı
oluşturmak ve insan için bir şeyler yapmaktır. Dünya insanlığının buluşabileceği bir yayın düzlemi oluşturmak istiyoruz. Öyle bir yazın ortamı olmalı ki yazar ve şairlerimiz, dergimizde yer almayı onur saymalıdır. Türk yazınındaki kalıplaşmış edebiyat anlayışını ve yayın kültürünü, kırmak istiyoruz artık. Körler sağırlar birbirini ağırlar hesabı olmamalı. En
uzakta kalmışlar yer almalı dergimizde. Sözü olan herkes sözünü söyleyebilmeli. Bilgi çağını yaşıyoruz. Ayrılmışlık, bölünmüşlük, öğreti, inanç gibi sınıflandırmaları bir yana atıp şaire-şiire, yazara kitaba değer yüklemeliyiz. Edebiyat bilimi için bir şeyler yapmalıyız. Saygılarla…

“İnsanın insana hasret kaldığı bugünlerde şair ne güzel dile getirmiş özlemini dizelerinde.”

Aşağıda yer alan şiir ve niceleri Şiir Sarnıcı’nda…

CİHAN TURAN

GÖZLERİN
Esrarlı her bakışta, başka alem gizlenir
Yüreğimi yandırır, şimşek çakan gözlerin.
Her gönüle akışta, ayrı mevsim izlenir
İlkbaharı andırır, hasret kokan gözlerin.
Bazı umut veriyor, beni bazı aldatır
Gülüşü cana şifa, beni nazı ağlatır
Kara kışta boranda, hep yazı hatırlatır
Güneşi kıskandırır, senin yakan gözlerin.
Seni böyle sevmesem, çeker miydim nazını
Hüzün sarar gönlümü, göremezsem yüzünü
Şu ölümlü dünyanın, baharını, yazını
Sonbahara döndürür, mahzun bakan gözlerin.
Şirin aşkıyla Ferhat, dağı delen el olur.
Leyla derdiyle yanan, çöle düşer del’olur
Yazda kışı yaşatır, yağmur olur, sel olur
Ne yangınlar söndürür, coşkun akan gözlerin.

Şiir Sarnıcı (e-dergi), Ocak 2021 7. Sayısı yayımlanmıştır. Aşağıdaki
bağlantıdan bugüne kadar yayımlanmış tüm sayılarına ulaşabilirsiniz. PDF
dosya olarak da sizlere gönderilmektedir. Derginin PDF dosyalarının
bulunduğu sosyal medya adresleri aşağıdadır. Bu dosyaları indirip
okuyabilir, kendi hesap ve adreslerinizde paylaşabilirsiniz. Amacımız; daha
çok okura ulaşmaktır. Şiir Sarnıcını sosyal medya ve e-posta
adreslerinizde paylaştığınız için teşekkür ederiz…

https://siirsarnici-e-dergi.blogspot.com/2020/12/siir-sarnici-e-dergi-ocak-2021-sayi7.html

https://www.facebook.com/groups/1599953170100351/files

https://www.facebook.com/groups/2718478678431667

Yaşar Özmen
Yaşar Özmenhttp://siirsarnici-e-dergi.blogspot.com
1964 yılında Eskişehir’de doğdu. Sanat bilimi, dil bilimi, resim, öykü ve özellikle şiir üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bir Damla Suda Halkalar (şiir), Saf Sanattan İnsana Şiir Çözümleme Tekniği ve Şiir Eleştirisi isimli kuramsal kitabı 2018, Umut Bekler Bizi isimli Görsel Sayısal şiir kitabı Mayıs 2020’de yayımlanmıştır. ŞİİR SARNICI dergisinin kurucusu ve yöneticisidir. Homeros Edebiyat Ödülleri 2020 Bir Şiiri İnceleme dalında Turgut Uyar’ın Üçyüzbin Şirinin İncelenmesi dosyasıyla Üçüncülük ödülü almıştır. Şiir/Sanat Çözümlemesi (Denemeler-2) kitabında 5 Mayıs 2020’de yayımlanmıştır. İmgelem-İmge-İmgelem kitabıyla Vedat Günyol 4. Deneme Yarışması Seçici Kurul Özel Ödülünü almıştır.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X