Kitap İncelemeleri: Çıplak İstatistik

Çıplak İstatistik kitabı; İstatistik bilimi içerisindeki mantığı ve ortalama, medyan, standart sapma, olasılık, korelasyon gibi konulardan, teoremlere ve daha karmaşık konulara kadar pek çok tekniği aracın gerçekte ne anlama gelidiğini örnekleyerek korkularımıza yenik düşmeden ve formüllere boğulmadan okuyucuya aktararak günlük önemini kavramalarına yardımcı oluyor.

İstatistik; bilim ile ilgilenenen özellikle, sosyal bilimler ve fen bilimleriyle ilgilenen herkes anlamak için vazgeçilmez araçlar bütünüdür. Sosyal bir araştırmadan Yapay zekâ’ya, finansal ve ekonomik etkileri anlamak adına analizlere ölçmeye kadar istatistik yaşantımızın her yerindedir. Fakat istatistik tüm bu kapsayıcılığıyla da anlaşılması oldukça zor ve korkutucu da olmuştur.

Yazar: Profesör Charles Wheelan okuyucuları sıkmadan, hayatın doğal akışının içerisinde bilgiler ışığında anlatırken de güldürerek istatistiği neredeyse tüm çıplaklığıyla anlatıyor.

Bu yönüyle Kitap istatistiği; lisans ve eğitim bakış açsıından çıakartıp işi gereği rakamları kullanmak durumunda kalan herkes için konuyu anlaşılır yapmak kısmında hayli iddialı.

Buzdağ‘ı Yayınevi tarafından basılmış olan Çıplak İstatistik; İstatistiğe ilgi duyanlara göre.

Çevirmen:Ali Atav
Yayın Tarihi2020-02-06
Orjinal AdıNaked Statistics: Stripping the Dread from the Data
ISBN6058213258
Baskı Sayısı2. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı400
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut13.5 x 21 cm

Kitap tek başına ve buradaki Derin Öğrenme Seti (Dikkat! Teknik bilgi içerir.) ile de Yapay Zeka’ya ilgi duyanlara hitap eden teknik ağırlıklı bir setle temin edilebilmekte.

Bora ERESICI
Bora ERESICIhttp://www.prowa.ch
#kadrantasarimi #saathastasi #kadranrestorasyonu #afficionado #watchcollection #watchaddict #dialmaker #enameller #engraver #dialart #audiophile #blockchain #bitcoin #cryptoassets #ai #predicthing #yapayzeka #predictiveanalysis #digitalworlds #newtech

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...

Ev İçi Terliği

Ev İçi Terliği, bir apartman boşluğu öyküsüdür. Bu öykü, fokurdayan apartman boşluklarının bitmeyen kelimeleridir.

Kentsel Demokrasiye Katılım Ve ‘bazı çocukların bayramı’…

Bu yazı, lgbti+ çocukların hakları üzerinden gündem olan gelişmeleri ve kentsel demokrasiye katılım hakkı çerçevesinde Kadıköy Kent konseyi deneyimini konu edinmektedir.
X