Yazan: 10:37 am
Kategori: Sağlık

Tahmini okuma süresi: 6 dakika

Tibet’in Gençlik Pınarı (5 Ayin)

Tibet’in Gençlik Pınarı adlı kitap kadim sırları bulmak için uzak ve gizemli Himalaya dağlarına giden bir adamın gerçek öyküsü hakkındadır! Binlerce yıl yasak Tibet bölgelerinin derinliklerinde gizlenen kayıp manastır, büyük bir özenle korunan gençlik sırlarına sahiptir. Bu sır, uygulaması son derece kolay ama insanın yaşamını sonsuza dek değiştirme gücüne sahip olan beş kadim ayindir. Bu yazı da beş kadim ayine ilişkin bilgiler ve anlaşılmasını kolaylaştırması adına kısa bir video içermektedir. Hepimize şifa olması dileğiyle…

mandala

Bedenin kölesi olan hiç kimse özgür değildir”, Lucius Annaeus Seneca

Özgürleşmeye hazır mısın? Bence hazırsın ki, bu kadim bilgiler bir şekilde şu anda karşına çıktı. Hayattaki büyük değişimlerin büyük adımlardan, mucizelerden, belki de zorluklardan geldiğini düşünebiliriz; ama aslında bir o kadar basit, ufak değişim, karar ve bilgiler yeni kapılar ve başlangıçlar yaratır ki, nasıl yani diye şaşırır kalırız. Yaşamın da özü bu sanırım, en ufak partikülde dahi var olan tanrısal ışığı ve onun yarattığı evreni anlayıp görebilmek.Benim bu deneyimden hissettiğim ve yaşamaya devam ettiğim güzellik bu oldu aslında, umut ediyorum ve inanıyorum ki sende de bu uyanış gerçekleşir, ki gerçekleşmiştir muhtemelen, önemli olan bundan sonraki süreçte bu farkındalıkla var olmaya devam etmemiz…

Öncelikle bu yazımda paylaşacağım gençlik sırları, şifa ayinleri ve vücut çalışmaları Peter Kelder tarafından kaleme alınan “Tibet’in Gençlik Pınarı” adlı kitaba aittir (Nisan 2002, 1. Basım). Ben önemli bulduğum noktaları ve basitçe ayinleri aktarıyor olacağım; ama tabii ki de kitabın kendisini okumanı tavsiye ederim. Aslında iki kitap var aynı konuda ve ikincisi genişletilmiş hali. Ben de henüz ikincisini okumadığımdan, birinci kitaptaki bilgiler ışığında ilerliyorum.

Kitabın arka kapağı özünü aktarması açısından şu cümlelerden oluşuyor. “Bu kitap, Gençlik Pınarı’nın kadim sırlarını bulmak için uzak ve gizemli Himalaya dağlarına giden bir adamın gerçek öyküsüdür! Binlerce yıl yasak Tibet bölgelerinin derinliklerinde gizlenen kayıp manastır, büyük bir özenle korunan gençlik sırlarına sahiptir. Bu sır, uygulaması son derece kolay ama insanın yaşamını sonsuza dek değiştirme gücüne sahip olan beş kadim ayindir.

Bu kitap, bu özel manastırda yaşayan Lamalar’dan öğrenilen olağanüstü sır hakkında yazılmış tek kaynaktır. Kitapta açıklanan beş ayin, herkesin kendini çok daha genç hissetmesini ve görünmesini aynı zamanda da daha büyük bir canlılık kazanmasını sağlayacak güce sahiptir.Bu beş ayini her gün uyguladığınızda, yalnızca bir aylık çalışma sonucunda etkilerini görmeye başlayacak, on haftalık çalışma sonucunda ise insanların daha genç ve sağlıklı göründüğünüz konusundaki iltifatlarını duyacaksınız.

Zamanı tersine döndürmeye hazır mısınız?

İddialı bir cümle, değil mi? Ama yansıttığı bu iddiasını büyük bir ciddiyet ve keyifle gerçeğe de dönüştürmekte aslında. Çünkü bireysel olarak bir süredir hemen hemen her gün uyguladığım ve etkilerini gerçekten hissettiğim sırlar. Yoksa bu bilgileri size de aktarma, şifa ve gençlik bulmanıza katkıda bulunma konusunda bu kadar heyecanlı hissetmezdim kendimi, istiyorum ki evrendeki herkes dilediğince okusun, uygulasın, şifa bulsun, sağlıkla ve genç kalsın.

Kitapta bahsedilen ve benim de deneyimlediğim faydalar ise; daha genç görünme, siyahlaşan saçlar, bellekte güçlenme, artirit sorununun ortadan kalması, görme yetisinin düzelmesi, kilo dengelenmesi, ağrının ortadan kalkması ve kendini iyi hissetme şeklinde ifade edilebilir.

Her ayini kaç kez tekrarlamak gerekiyor? sorusuna şöyle cevap veriyor yazar:

“İlk başlarda her ayini 3 kez tekrarlamanı tavsiye ederim. Ardından, her hafta tekrar sayısını ikişer ikişer arttır ve 21 tekrara ulaşıncaya dek bu şekilde devam et. Yani ikinci hafta her ayini 5 kez, üçüncü hafta 7 kez, dördüncü hafta 9 kez ve bu şekilde arttırarak uygula. On haftalık bir süre sonunda her ayini 21 kez yapar duruma geleceksin. Önemli olan nokta da ayinleri her gün yapıyor olmak, haftada bir gün atlayabilirsin ama kesinlikle daha fazlası değil.”

Bu ayinleri gün içinde ne zaman uygulamak gerekir?

“Sabah ya da akşam uygulayabilirsin. Hangisi senin için daha uygun olursa… Ben hem sabah hem de akşam uyguluyorum. Fakat başlangıçta enerji girdaplarını bu kadar fazla uyarmanı tavsiye etmem. Ayinleri dört ay kadar uyguladıktan sonra, sabahları her ayini 21 kez, akşamları da 3 kez tekrarlayabilirsin. Akşam yaptığın uygulamaların sayısını 21’e ulaşıncaya dek her hafta ikişer ikişer arttırmaya devam edebilirsin. Fakat ayinleri 21 tekrardan daha fazla uygulamana gerek yok. Ancak eğer gerçekten de böyle bir güdü hissediyorsan o zaman tekrar sayısını arttırabilirsin.”

Uygarlaşmış insanlık olarak adlandırılan dönem, aslında karanlık çağların karanlığına gömülmüş durumdadır. Bununla birlikte, daha iyi ve şanlışeyler için hazırlanıyoruz. Kendi bilincini yüksek bir düzeye ulaştırmaya çalışan herkes, tüm insanlığın gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, beş ayin fiziksel yararların da ötesinde etkilere sahiptir.

Ayinlere başlamadan önce kısa boyun ve vücut egzersizleri, ısınma çalışmaları, esneme hareketleri yapmak uygulamayı kolaylaştırıyor. Bu kısım tamamen size kalmış, kişisel olarak yaklaşık 10-15 dakika vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Ayinler bittikten sonra da yine kendinize ve vücudunuza zaman ayırmanız, vücudunuzu dinlemeniz faydalı oluyor.

Tibet’in Gençlik Ayinleri

tibet

Tibet 1. Ayin: Akıl Bölgesi/Enerji

Kollarınızı yere paralel iki yana açıp, avuç içleriniz aşağıya bakacak şekilde soldan sağa doğru dönün. Dönme sırasında başınızın dönmemesi için hep bir noktaya odaklanın, başlangıçta sadece 3 kere zaten. Bu ilk ayin dışındaki diğer ayinlerde ise, gözlerimizin kapalı olması verimliliği ve odaklanmayı artırıyor, bu bilgiyi aklımızda tutalım. Diğer önemli bir nokta ise, ayinler arasında ayakta hiçbir şey yapmadan bir iki nefes molası veriyoruz. Bu molanın uzunluğunu kendine göre ayarlayabilirsin.

tibet

Tibet 2. Ayin: Boyun Bölgesi/Toprak Elementi

Başlangıçta kollar yanda, avuç içi yerde olacak şekilde ayakları öne doğru uzatmış yatar pozisyondayız. Bacaklarımız arasında yaklaşık 20 cm boşluk vardır ve gözlerimiz kapalıdır. Derin nefes verdikten sonra, derin nefes alırken çeneyi göğse yaklaştırıp, ayakları düz bir şekilde yukarı doğru kaldırıyor, tekrar nefes verirken başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Ayinlerdeki hareketleri tek nefes alış, verişte de tekrarlayabilirsin, ya da hareketler arasında aynı nefes ritminde molalar da verebilirsin, bu tamamen sana kalmış, nasıl rahat hissediyorsan, nefes ritmini ve ayin hızını kendine göre ayarlayabilirsin yani.

Tibet’in Gençlik Pınarı (5 Ayin)

Tibet 3. Ayin: Göğüs Bölgesi/Hava Elementi

Başlangıçta şekildeki gibi dizlerimiz yerde ve vücudumuz dik bir konumdadır. Ellerimiz arkada ve kalçamızın hemen alt kısmında duruyor. Yine bacaklarımız arasında 20 cm kadar boşluk var ve ayak parmaklarımız içe ve önde doğru kıvrılmış durumda iken gözlerimiz bu ayinde de kapalıdır. Derin nefes vererek çene göğse doğru yaklaşırken, derin nefes alarak tüm vücudumuzu bir yay gibi  arkaya doğru esnetiyoruz. Ellerimizle vücudumuza destek oluyor ve nefes verirken başlangıç pozisyonumuza dönüyoruz.

Tibet 4. Ayin: Mide Bölgesi/Su Elementi

Tibet’in Gençlik Pınarı (5 Ayin)

Başlangıçta kollar yanda ve dik bir şekilde, avuç içi yerde ve parmaklar öne doğru olacak şekilde yerde oturuyoruz. Ayakları öne doğru uzatıyoruz ve bacaklar arasında 30 cm olacak kadar boşluk bırakıyoruz. Aynı şekilde derin nefes vererek çene göğse doğru yaklaşırken, nefes alırken başımız arkaya doğru gidiyor ve kalça kısmından vücudumuzu yukarı doğru kaldırıp köprü pozisyonuna geçiyoruz. Diğer ayinlerden farklı olarak bu ayindeki köprü pozisyonunda nefesimizi mümkün olduğu kadar tutuyoruz. Nefes verirken tekrar başlangıç pozisyonuna dönüyoruz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-9.png
  • Tibet 5. Ayin: Kol ve Ayak Bölgesi/Ateş Elementi

Başlangıçta yüzüstü yatar pozisyonda gibi düşünün ama belden yukarısını ayak parmaklarımızdan ve ellerimizden destek alarak yukarı doğru kaldırıyoruz ve ayin boyunca vücudumuz yere değmiyor. Kollarımız düz, avuç içi yerde ve parmaklar öne doğru uzanmış durumdadır. Derin nefes verirken başımız geriye doğru gidiyor ve derin nefes alışla birlikte vücudumuzu ters V konumuna getiriyoruz. Yani yine çenemizi göğsümüze yaklaştırıyor ve vücudumuzu kalça kısmında yukarı doğru kaldırıyoruz. Kollarımızı ve bacaklarımız düz bir şekilde üçgen halini alıyoruz. Derin nefes verirken başlangıç pozisyonuna dönüyoruz.

***

Yazarın bahsettiği çakraları iyileştirme, gençleşme ve genç kalma ayinleri bunlar. Bir diğer, gizli ayin daha var; ama bunun için önemli bir şarttan, cinsellikle ilgili bir durumdan bahsediyor ve şu şekilde açıklıyor:

“Kişi gerçek motivasyonunu sağlamadan 6. Ayini uygulamamalıdır. Ve kendini, cinsel yönden doyuma ulaşmamış, cinselliğin cazibesi karşısında isteklerini bastırmak için mücadele etmesi gereken biri gibi hissediyorsa, cinsel enerjiyi dönüştürmesi ve yukarıya taşıması mümkün olmayacaktır. Enerji yanlış yönlendirmeyle birlikte içsel çatışmalara sebebiyet verecektir.

Bu ayin yalnızca sekse doymuş ve artık farklı amaçları gerçekleştirmeyi arzulayan kişiler içindir. Gerçekten hazır olana kadar benliğinize hakimiyet kurmak için fiziksel ihtiyaçlarınızı arka planda bırakarak cinsel arzularınızı bastırmaya çalışmayın. Gerçekten hazır olduğunuzda bu adımı atın. Her türlü gayretiniz başarıyla taçlandırılacaktır.”

  • 6. Ayin: Cinsel Enerjinin Yukarı Taşınıp Diğer Çakralarda Kullanılması
Tibet’in Gençlik Pınarı (5 Ayin)

Bu ayine başlarken kollar yanda ve ayakta duruyoruz. Nefes verirken ellerimizi dizlerimizin üzerine koyarak vücudumuzu bir yay şeklinde öne eğiyoruz ve bu durumda içimizdeki son havayı da dışarı veriyoruz. Nefes almadan vücudumuzu dik duruma getiriyoruz, ellerimizi bel kemiğimizin üzerine koyup aşağı doğru bastırırken omuzlarımızı dikleştiriyoruz. Bu şekilde mümkün olduğunca nefesimizi tutuyoruz. Nefes alırken kollarımızı gevşetip vücudumuzu rahatlatıyoruz.

***

Evet, böylelikle ayinleri sizlerle paylaşmış oldum. Kitapta beslenmeyle ilgili de önemli noktalar var; ama detaylı olarak bu bölümün başka bir yazının konusu olduğunu düşünüyorum.

Daha kolay anlaşılması açısından 5 Ayini anlattığım kısa videoyu izleyebilirsiniz.

5 Ayin

“Zihinden gelen her şey zihin tarafından üretilmiş ve zihin tarafından dizayn edilmiştir” diyor, bir Pali İlkesi.

Dolayısıyla düşünce şeklinizi değiştirin, yaşamınız değişsin.

Şifa ve aşkla…

(Visited 1.451 times, 1 visits today)

Last modified: Aralık 9, 2020

Kapat
error: İçerik Korunmaktadır / Content is protected !!