ANNA LAUDEL GALERİ İSTANBUL’DA BİR SERGİ: “LOVE OVER ENTROPY”

LOVE OVER ENTROPY

İçinde bulunduğumuz zorlu günlerde online sergiler ile varlığını devam ettiren sanat galerileri yavaş yavaş kapılarını açmaya ve izleyiciyle sanatçıları buluşturmaya başladı.

Bunlardan biri de Karaköy Bankalar Caddesi’nde bulunan ve ”Love Over Entropy” sergisine ev sahipliği yapan Anna Laudel Galeri oldu. 11 Mart’ta izleyici ile buluşan serginin küratörlüğünü Aya Oktay, koordinatörlüğünü ise Lal Batman üstleniyor.

Heykel, fotoğraf, plastik sanatlar, video, enstalasyon gibi pek çok farklı teknik ve malzeme ile üretilmiş eserlerin bulunduğu disiplinlerarası bu karma sergide Ahmet Sel, Aybala Yalçın, Bahadır Çolak, Büşra Çeğil, Dinçer İşgel, Zeren Göktan, Halil Vurucuoğlu, Fırat İtmeç, Elçin Acun, Fırat Engin, Hande Şekerciler, Kadriye İnal, Lal Batman, Mert Özgen, Furkan Temir, Nejat Satı, Sinan Logie, Serra Duran Paralı ve Volkan Kızıltunçdahil olmak üzere 19 sanatçının işleri görücüye çıkıyor.

Adını “Love Over Entropy” adlı şarkıdan alan sergide, bir sistemdeki düzensizlik ve rastgelelilik olarak tanımlanan ‘entropi’ kelimesi eserlerin çıkış noktasını oluşturmakta. Termodinamiğin ikinci yasası olan entropi yasasına göre; evrende var olan her şey yok olmayı hak eder. Ve sistem düzenliden düzensize doğru hareket ederek bu kaosun içinde kendini yeniden var eder. Buradan hareketle günümüz dünyasını okuduğumuzda, geçmişten gelen toplumsal ‘yasak’ , ‘ayıp’ gibi kavramların hızla değişime uğradığını ve yok olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda yeni dünya dinamikleri içinde insan ilişkileri de değişime uğramakta. Bireyler artık ‘akıl ‘ın yarattığı hazza yönelmektedir. “Love Over Entropy” tam da bu noktada sapyoseksüellik kavramını da işin içine katarak izleyiciyi kendini sorgulamaya yönlendiriyor.

“Love Over Entropy” Sergisi…
Lal Batman, BEKLEYİŞ, 2021, polyester, polyurethane, silicon, plastic, water-based paint
Büşra Çeğil, FREEDOM OF SPEECH, 2019, poliol, shoes, crime scene tape
Kadriye İnal, SOCİAFOBİA, 2021, thermoplastic, paper, acrylic

29 Nisan 2021 tarihine kadar Anna Laudel İstanbul Galeri ‘de ziyaret edilebilecek olan sergi için pandemi tedbirlerinden dolayı, öncesinde online olarak randevu almanız gerekmekte.

Şebnem Muslu
Şebnem Muslu
Seramik, Mandala, Sanat Terapisi, vesaire vesaire... “Hayal ettiğiniz her şey gerçektir. “ Aşk ile...
Önceki İçerikBİR SARHOŞ,BİR ÇIPLAK VE BİR DELİ
Sonraki İçerikYOL

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X