Toprakadam

Öncelikle kendinden bahsetmek ister misin? Kimdir Yusuf Kaya? Nedir ToprakAdam?
Röportajın en zor sorusu bu sanırım , 6 kez başladım cümleye. Öncelikle henüz 30 yaşına varmamış genç bir çiftçi/girişimciyim diyebilirim. Liseyi yatılı okuduktan sonra 2 yıl endüstri mühendisliği eğitimi aldım.Okulu bırakıp tekrar sınava girip Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünü bitirdim. Aktif bir sivil toplum gönüllüsüyüm. Toprakadam girişimim, temiz(kimyasal kullanmadan)  tarım ürünleri yetiştiren/kullanan bir sağlıklı atıştırmalık markasıdır.

Bu yola girmene vesile olan durumlar nelerdir?
İnsana, canlıya, doğaya faydalı işler yapmaya çalışırken kendimi ailemin büyüdüğü topraklarda buldum. Toprağın cömertliği ve bereketi beni kendisine çekti. Ailemin atıl kalmış fındık bahçelerine bir nesil aradan sonra, doğaya saygı duyarak tarım yapılabilir diyerek geri döndüm. Ardından yetiştirdiğim tarım ürünlerini katma değerli hale getirerek bir iş modeli oluşturdum. Toprakadam böyle doğdu.

Yakın çevrenin tavrı nasıl oldu? Bu seni nasıl etkiledi?
Çekirdek ailem emekleriyle ciddi destek verdiler ancak en büyük desteği hem kuruluş aşamasında fikir ve manevi destekleriyle hem de sonraki aşamalarda geliştirmelere katkı sunan sivil toplum örgütlerinde tanıştığım arkadaşlarım verdiler. Akrabalarımın ve köylülerimin konuya tavrı netti: ‘O iş öyle olmaz!’, ‘Yapamazsın!’..vb. Destek konuşmaları işe olan heyecanımı arttırırken, klişe olumsuz yorumlar riskleri sürekli aklımda canlı tutmama sebep oldular.

Toprakadam’ın oluşum süreci içerisinde en zorlandığın anlardan hatırladığın bir durumu anlatmak ister misin? Nasıl başa çıktın?
Ürünleri çalışıp üretim için hazır hale geldikten sonra bir yer kiraladım. Kamu kurumlarına izinler için başvurdum ilk cevaplarını 6 ay sonra verdiler küçük bir değişiklik yaptık ve tekrar dilekçe verdik araya giren seçimler nedeniyle o dilekçeye de 8 ay sonra cevap verdiler. Yani 1 yıldan uzun bir süre üretime başlayamadık. Bu süre heyecanımı biraz kırdı açıkçası ancak daha hazır hale gelmiş oldum. Bütün süreçleri (kuruluş,izinler,etiket,lojistik vb.) mevzuatları tarayarak, tecrübeli firmalarla görüşerek bizzat gerçekleştirdim. Uzun sürse de motivasyonumu kaybetmedim.

Toprakadam

İş değiştirmek, sektör değiştirmek genelde maddi kazanç boyutuyla değerlendirilir. Bizim nesilin odaklandığı kanaldan soracak olursam sana kazandırdığı manevi değerlerden bahsetmek ister misin? Genç girişimci olmak nasıl bir duygu?
Genç girişimci olmak zor. Hem beşeri sermaye hem fiziki sermaye açısından zayıf olduğunuz bir dönemde başarılı olmak oldukça çaba gerektiriyor.
İşimi kurarken hızlı para kazanmak beklentim değildi, hala değil.. Vaktimin çoğunu gönüllü çalışmalara ayırmak için kendi işimi kurdum desem yalan olmaz. İdealleri olan biriyim. Bu ideallere ulaşmak için destek gördüğüm/destek olduğum, birlikte hayal kurduğum insanlar var. Gelecek için her daim umutlu olduğumu söyleyebilirim.

Geriye dönüp baktığında şuan bulunduğun noktaya gelen Yusuf o dönemeci dönmemeyi seçen Yusuf olsaydı ne hissederdin?
Birkaç keskin dönemeci çeşitli büyük bedeller ödeyerek döndüm. Hiç birinde aklım kalmadı. Denemediğim için aklımda kalmasındansa deneyerek başarısız olmayı tercih ederim. Başlamadan vazgeçenlerden değilim. Bütün bunlar hiç yaşanmamış olsaydı çok mutsuz bir Yusuf olurdu.

Aklında böyle bir düşünce olup da cesaretini toplayamayan insanlara ne söylemek istersin?
Hemen hemen her ay 1-2 kişi çeşitli kanallardan ulaşıyor bu konuyu konuşuyoruz.
Konuştuğum kişinin bir fikri varsa ben genelde ‘HADİ!’ diyorum, niyeti de varsa ‘Ben senin için ne yapabilirim?’ diye soruyorum. Motivasyonu kaçış olanlara ise bu yola çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Buradaki dönüm noktası bilgiyi, tecrübeyi ve heyecanı paylaşmak. Sizin aracılığınızla ulaştığım insanlar için de mesaj kutum açık, soruları şeffaflıkla cevaplamaktan mutluluk duyarım. 

Yusuf Kaya
Yusuf Kayahttps://www.toprakadam.com.tr
1992 yılında Antalya’da doğdum. Liseyi İstanbul’da yatılı okudum. 2018 yılında Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. Okul yıllarında ailemin bahçelerinde başladığım tarımsal üretim faaliyetlerine mezun olurken kurduğum Toprakadam atıştırmalık firmasıyla devam ettim. Kooperatifçilik, kırsal kalkınma, eğitimde fırsat eşitliği ve demokratikleşme alanlarında çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü ve yönetici olarak halen çalışmaktayım.
Önceki İçerikHaydar Akdağ Resimleri-1
Sonraki İçerikYaşam Oyunu

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X