Toro-Toro’da Dinazorların Ayak İzleri

Güney Amerika yolculuğumuzun Bolivya durağındaydık. “Hadi ya dinozorlar burada mı yaşamış ! ” heyecanıyla düştük yine yollara…

Bolivya’nın Cochabamba şehrinde aldığımız ipuçlarıyla Toro-Toro adlı şirin kasabayı keşfettik böylece. Bu şirin kasabaya ulaşmak için And Dağlarının bir kısmını aşıp devasa kanyona ulaşmak gerekiyor. Ancak çekilen eziyet görülen manzaraya değer.

Toro Toro

Toro-Toro tek katlı taş evlerin etrafını sarmaladığı eski bozuk yollardan oluşuyor. Ulaşım çok zor olduğu için -ki yılın belli bir dönemi yağışlar yüzünden  tamamen kapanıyor- sistemin dışında kalmış  bir bölge. Kadınlar cıvıl cıvıl geleneksel kıyafetleri kullanıyor hala. Sokak yemeklerini her yerde bulup tatmak mümkün. Asıl sebep dinozorlar olsada kasabada vakit harcamak oldukça eğlenceli!

Antik Şehir

Gelgelelim dinozorlara! İlk öğrendiğimiz şey bir rehbere ve ulusal park giriş biletine ihtiyacımız olduğuydu. Arkeolojik alan oldukça geniş ve tehlikeli olduğu için gezilere rehbersiz izin verilmiyor. Alan devasa bir kanyonla başlıyor devamında ise antik şehir, dinozorların ayak izlerini ve bizim gidemediğimiz kaplumbağa mezarlığını da yine burada görebiliyorsunuz !

Antik Şehrin Dandik Kapısı

İlk olarak antik şehri aldık plana. Araçlarla yaklaşık 1 saatte ulaşılan alanda derin yarıklara sahip mağaralar, çeşitli ışık oyunları yaratan kaya oluşumları geziliyor. 3000 mt yükseklikte yaklaşık 3 saat süren yürüyüş boyunca kaplumbağa fil kuş gibi biçimler almış kayalar karşımıza çıkıyor. İnsanın içi açılıyor!

Kaplumbağa Kayası
Fil Kayaları
Antik Şehir’de Bir Mağara
Antik Şehir Kaya Gökkuşağı

Kanyon

Sonraki gün ise pek sevimli rehberimiz Gabriel’le anlaştık yine ve vardık kanyona. Kanyon oldukça derin ve uzun. Velakin manzara muazzam. İzleme noktasına yapılan köprünün üzerinden ayakları kanyona sarkıtıp takılmakta mümkün!

Toro-Toro Kanyonu

Sonrasında ise kanyonun derinlerine doğru bi yürüyüşe başladık. Kanyonu oluşturan akarsuya ulaşıp yaklaşık yarım saat takip ederek yürüdükten sonra çiçek çiçek bir şelale karşıladı bizi.

Kanyon
Şelalesi

Altında yürümek de yüzmek de serbest! Şelale turun keyif ve mola noktası. Bizim Gabriel’in kız arkadaşı da rehbermiş, kız arkadaşı başka bir grupla geldi şelaleye. Gabriel kız arkaşıyla kaybolunca biz de bir süre fırsattan yararlanıp başka rehberin peşine takıldık. Şelale son nokta olmasına rağmen enerjimiz dolup taşıyor olduğundan rehber tura devam etti. Böylelikle doğal bir akarsu havuzuna ulaştık. Yaklaşık 3 metrelik bir kayadan suya atlamak da böyke nasip oldu işte. Eh bu eğlenceli kısmın sonrası ise geri tırmanış oldu elbette.

Toro-Toro Kanyonu

Dinazorların Ayak İzleri

Sonunda dinozorlu kısma ulaşabildik. Ulusal parkın çıkışından motorla 10 dk mesafede açık hava müzesi tadında bir alan. Gabriel burada ayak izi olan dinozorun oyuncak bir modelini çıkarıyor cebinden. Ayak izleri yaklaşık 50 cm çapında. Ayak izlerinin bir yetişkin bir de yavru dinozara ait. Bunca zaman sonraya kadar izlerin kalabilmesi, arazideki kayaların ilginç bir özelliğinden kaynaklanıyor. Bizse binlerce yıl öncesinin ayak izleriyle büyülenmekle meşgul oluyoruz…

Dinazorların Ayak İzleri
Tatlı Dinazorcuklar

Turun sonrasındaki günlerde ise başkanlık seçimlerinden ötürü iç savaş çıktı ülkede. Keyifler kaçınca da kalan planları erteledik. Araya bir ufak kaçamak sıkıştırma şansını da yakaladık. Ufacık bir dağ evine Bolivyalı kalabalık bir aileye konul olduk. Üç Fransız bir ben bir de kocaman aile! Fransız mutfağından taş ocakta hazırlanan tariflerle bitirmiş olduk Toro Toro yolunu. Yolunuz düşerse Gabriel ve dinozorlara, birde cağnım kaplumbağalara çok selam !

Toro-Toro
rishidevi
rishidevi
Aho! Gidebildiğim kadar uzağa gitmenin peşinde, vardığında acabaları kovalayan evrene atılmış bir Rishi parçası olarak yollardayım! Anlatsak mı yada anlatmasak mı bilemiyorum, yolun çekiciliğini paylaşmak veya sırlarını kendinde saklamak! Bir yerlerden anlatmayı deneyelim demiş bulundum! Rishidevi
Önceki İçerikMEFTUN ELMAS ~ MENEKŞE
Sonraki İçerikHEYKEL

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...

Ev İçi Terliği

Ev İçi Terliği, bir apartman boşluğu öyküsüdür. Bu öykü, fokurdayan apartman boşluklarının bitmeyen kelimeleridir.

Kentsel Demokrasiye Katılım Ve ‘bazı çocukların bayramı’…

Bu yazı, lgbti+ çocukların hakları üzerinden gündem olan gelişmeleri ve kentsel demokrasiye katılım hakkı çerçevesinde Kadıköy Kent konseyi deneyimini konu edinmektedir.
X