Işık Işık & LXR Project – Why Not Coconut

Işık Işık & LXR Project – Why Not Coconut

* English Below

Işık Kapısı Kamboçya / Why Not Coconut Geçtiğimiz Şubat ayında (2020) Asya seyahatine çıkan Işık usta, Kamboçya’ya kıymetli dostu Sevgi Dönmez’i ziyarete gidip birlikte 2 hafta vakit geçirdikten sonra Nepal’e geçmeyi planlıyordu. Lakin pandemiden dolayı sınırlar kapanınca Kampot şehrinde kaldı. Işık usta bu süre içersinde enstruman (saz) yapımı tecrübesinden yola çıkarak dut-ceviz-ardıç gibi ağaçların arayışına girdi fakat bulamadı. Yediği Hindistan cevizlerine bakarak “why not coconut” diyerek bir hikayeye adım attı.

Yaşamak mecburiyetinde kaldığı Kampot şehrinde başta İsmail Yamaner ve Sevgi Dönmez olmak üzere Nasson, Tamu Ayumi, Berat ve bazı arkadaşların da yardımı ile Işık Kapısı Kamboçya atölyesini kurdu. Yaşadığı orman civarında bulduğu ağaçlardan; Hindistan cevizinden gövde, duruyan meyve ağacından sap, mango meyve ağacından kapak olmak üzere özgün bir saz yaptı. Işık Kapısı Kamboçya atölyesi üretimlerine devam ederken alan içerisine etkinlik mekanı kurdu. Mekânın açılış organizasyonunda değerli müzisyen dostları Erentuğ Turan ve Onur Pekinöz ile birlikte meşk ederek yaptıkları elektronik müzik eşliğinde Hindistan cevizinden ürettiği sazıyla icrada bulunmuş.

Işık Işık & LXR Project – Why Not Coconut

* Işık Master, who traveled to Asia last February (2020), was planning to move to Nepal after meet and spending 2 week with his dear friend, Sevgi Dönmez, in Cambodia. However, when the borders were closed due to the pandemic, he stayed in Kampot city/Cambodia, and couldn’t go anywhere. During this time, Işık master started looking for trees such as mulberry-walnut-juniper, to make an instrument, based on his experience in making instruments (saz), but could not find any of them. He started a story by saying “why not coconut” by looking at the coconuts he ate.

In the city of Kampot, where he was obliged to live, he established the Işık Kapısı Cambodia with the help of some friends, especially İsmail Yamaner and Sevgi Dönmez and then Nasson, Tamu Ayumi, Berat and others… The trees that he found around the forest where he lived; He made an original instrument with a coconut for trunk, a durian fruit tree for neck(fingerboard), a mango fruit tree for the top of the instrument. While Işık Kapısı Cambodia continued its productions, they established an event area. In the opening organization of the place, Master Işık performed live music with his musical instrument produced from coconut, with his esteemed musician friends Erentuğ Turan and Onur Pekinöz who accompanied by electronic music.

IŞIK KAPISI
IŞIK KAPISI
Bir aşk ocağı, bir gönül dergahı, bir saz atölyesi, bir kolektif yaşam modeli ve bir Işık Kapısı. A love home, a heartland, a saz workshop, a collective life model and a Light Gate.
Önceki İçerikYILDIZLARA BAK !
Sonraki İçerikACABA HANGİ KUŞSUN?

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X