Yazan: 12:58 am
Kategori: Serbest Kürsü

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

İstasyon

İstasyon: Nesin Köyleri Derneği yolu bir şekilde İzmir Şirince’de bulunan Nesin Köylerinden geçmiş öğrenci, gönüllü ve çalışanların inisiyatifiyle köy bileşenlerine hareketlilik kazandırmak, dış dünyayla etkileşimini arttırmak ve bu etkileşimlerin köy içerisinde yeni kimlikler kazanması kadar köy dışı temas imkanlarında yeni denemeler yapmak maksadıyla kurulmuş bir yapı.

berkay üstün- nesin istasyon

İstasyon: Nesin Köyleri Derneği yolu bir şekilde İzmir Şirince’de bulunan Nesin Köylerinden geçmiş öğrenci, gönüllü ve çalışanların inisiyatifiyle köy bileşenlerine hareketlilik kazandırmak, dış dünyayla etkileşimini arttırmak ve bu etkileşimlerin köy içerisinde yeni kimlikler kazanması kadar köy dışı temas imkanlarında yeni denemeler yapmak maksadıyla kurulmuş bir yapı. Kültür-Sanat alanında 2020 yılından beri çok disiplinli çalışmalar gerçekleştiren dernek dijitalleşme ve ekoloji konularında da faaliyete geçiyor.

Nesin Köylerinin yarattığı özgür ve yaratıcı düşünme ortamında çok yönlü bir tedrisata temas etmiş olan gençler edindikleri bu eşsiz deneyim alanını paylaşmanın ve zenginleştirmenin gayretiyle köyün kendilerine sunmuş olduğu imkanlara katkı sunmak istiyorlar. 20-23 Nisan arasında gerçekleştirmiş oldukları kapasite güçlendirme programına nazik davetleri vesilesiyle ben de bu atmosferi onlarla paylaşmış oldum. Nesin Köylerine sivil toplum alanından yenilikçi girişimlerin kapısını aralayan etkinlikte topluluk olma meselesi temel gündemdi. Gençlerin hareket alanlarına ve düşünsel süreçlerine katkıda bulunmaları için davet edilmiş teknoloji, akademi, sanat ve sivil toplum alanlarından uzmanların katkılarıyla gerçekleşen buluşmada yeni tanışıklıklar tüm katılımcıların süreçlerini zenginleştirdi.

İstasyon: Nesin Köyleri Derneği, her ne kadar temel çalışma alanı olarak Nesin Köyleri’ni belirlemiş ve burada faaliyet gösteriyor olsa da, vizyonu doğrultusunda gerçekleştirilecek işbirliklerine ve Türkiye’nin her yerinden ortak çalışma alanlarını paylaşan iştirakçilerin katılımına açık bir yapıya sahip. Topluluk olarak hareket etme niteliklerinin pek ala deneyimlenebildiği Nesin Köylerinin kolektif havasını solumuş gençler, bu kıymetli edimleri hem tanıtmanın hem de topluluk içerisindeki bireyleri güçlendirmenin çabasında. Farklılıkların zenginlik sayıldığı bu gibi ortamlara her zaman olduğu gibi bugün de çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Halihazırda bünyesinde faaliyet gösteren gönüllerin çok farklı arka planlar ve becerilerle bir araya gelmiş olmaları cesur projeleri hayata geçirmenin önünü açmış. Mayıs 2023 itibariyle resmen faaliyete girecek ve Allianz Foundation tarafından desteklenen Ekolojik Onarımda Sanatsal Yaklaşımlar projesi bu girişimlere bir örnek. Sürdürülebilirliği estetik bir perspektiften yeniden ele almanın yollarının deneneceği proje, yalnızca Nesin Köylerine değil ekoloji alanında faaliyet göstermekte olan her hücreye örnek teşkil edebilecek bir potansiyele sahip.

İstasyon

Nesin Köyleri vesilesiyle kırsal bir bölgede konuşlanmış olmasının yanı sıra dernek, kendisine şehir ile kırsal arasında bir köprü görme misyonu edinmiş. Özellikle sanat alanında, Nesin Sanat Köyü’nün ulusal ve uluslararası sanat camiası tarafından tanınırlığının artması hedeflenirken köyün içerisinde kendisine çalışma alanı bulan çok kıymetli sanatçıların köy dışı alanlarla işbirliklerinin artması isteniyor. Kreatif yaratım süreçlerini pekiştirmek için bu kesişim alanlarının güçlenmesine yönelik faaliyetleri merceği altına almış. İzmir’e yakın oluşu sebebiyle, kendilerine alternatif çalışma alanları yaratmak isteyen İzmirli sanatçıların Nesin Sanat Köyü’nü ve İstasyon’u takiplerine almalarını naçizane tavsiye ederim. Yaratıcı üretim alanlarını çoğaltmak için çok samimi bir hevesi ve gayreti olduğunu gözlemlediğim dernek karşılıklı faydayı temel alan çalışmaları desteklemek için sivil toplum alanında faaliyet göstermeye devam ediyor.

Resmen faaliyete geçmiş olmasının üzerinden hatırı sayılır bir vakit geçmemiş olmasına rağmen, İstasyon uzun zamandır demlenmekte olan bir sürecin meyvelerini veriyor gibi gözüküyor. O veya bu sebeple ziyaret eden herkesin hayranlıkla ayrıldığı Nesin Köyleri’nin katma değerinin büyüklüğü İstasyon vesilesiyle de görünürlük kazanıyor. İstasyon’un heyecan verici işlerini takip etmenizi tavsiye ederim.

(Visited 50 times, 1 visits today)

Last modified: Ağustos 30, 2023

Kapat
error: İçerik Korunmaktadır / Content is protected !!