Yazan: 10:46 am
Kategori: Edebiyat, Sanat, Toplum & Hukuk

Tahmini okuma süresi: < 1 dakika

Öylece Fanzin 4.Sayı

“Gerçekten radikal olmak, umutsuzluğu ikna edici kılmak değil, umudu mümkün kılmaktır.”

Raymond Williams

oylece fanzin 2024 nisan

Raymond Williams’ın yukardaki sözü bize gerçek dönüştürücülüğün umutsuzlukla değil, umut alevlerini tutuşturmakla ilgili olduğunu hatırlatıyor.

Umut bir kıvılcım gibi alev alıp yayılır ve bizi geride tutan engelleri yıkar. Bunu yapabilmesi için ontolojik bir gereklilik olarak pratiğe demir atmaya ihtiyaç duyar. Ontolojik bir ihtiyaç olarak umudun, tarihsel bir somutluk kazanmak için pratiğe gereksinimi vardır. Salt ümit varlıkta umuda yer olmamasının nedeni budur.

Umut edilen şey ham bir umut ediş ve iyi niyet ile elde edilemez. Sadece umut etmek boş yere umut etmektir. Bu uğraş, net bir vizyona ve bunu gerçekleştirme kararlılığına sahip olmayı gerektirir. Gerçeklerle yüzleşmeyi, zorlu konuşmalar yapmayı ve doğru olanı savunmayı gerektirir. Yoksa umut heba olur, etkisini yitirir, ve umutsuzluğa dönüşür. Umutsuzluk da trajik bir çaresizliğe.

Yani umudu hatalı biçimde deneyimlememek, toplumsal varoluşumuzda kayıp gitmesine izin vermemek için çok özenli olmamız gereken bir konudur. Bu bağlamda bir tür eğitime ihtiyaç duyulmasının sebebi budur.

Lafı çok uzatmadan şöyle verelim selamımızı;

Dönüştürücü bir özne haline gelmek umudu benimsemektir. Umutsuzluk karşısında geleceğimizi örme gücüne sahip olduğumuzu görmektir. Umudu eğitim ile besleyerek, olasılığın ateşini yakarak, daha özgür bir dünyanın tohumlarını ekebiliriz. Zamanımızın çatışmalarıyla yüzleşirken umudu yalnızca mümkün değil, karşı konulmaz kılmak için ateş olalım!

Çünkü birçok tohumun açılıp filizlenmesi için ateş gereklidir!

Öylece Fanzin’in 4.sayısı aşağıdaki bağlantıda!

ÖYLECE FANZİN 4.SAYI / NİSAN 2024

oylece fanzin 2024 nisan

(Visited 43 times, 1 visits today)

Last modified: Mayıs 12, 2024

Kapat
error: İçerik Korunmaktadır / Content is protected !!