Kitap İncelemeleri: Çıplak İstatistik

Çıplak İstatistik kitabı; İstatistik bilimi içerisindeki mantığı ve ortalama, medyan, standart sapma, olasılık, korelasyon gibi konulardan, teoremlere ve daha karmaşık konulara kadar pek çok tekniği aracın gerçekte ne anlama gelidiğini örnekleyerek korkularımıza yenik düşmeden ve formüllere boğulmadan okuyucuya aktararak günlük önemini kavramalarına yardımcı oluyor.

İstatistik; bilim ile ilgilenenen özellikle, sosyal bilimler ve fen bilimleriyle ilgilenen herkes anlamak için vazgeçilmez araçlar bütünüdür. Sosyal bir araştırmadan Yapay zekâ’ya, finansal ve ekonomik etkileri anlamak adına analizlere ölçmeye kadar istatistik yaşantımızın her yerindedir. Fakat istatistik tüm bu kapsayıcılığıyla da anlaşılması oldukça zor ve korkutucu da olmuştur.

Yazar: Profesör Charles Wheelan okuyucuları sıkmadan, hayatın doğal akışının içerisinde bilgiler ışığında anlatırken de güldürerek istatistiği neredeyse tüm çıplaklığıyla anlatıyor.

Bu yönüyle Kitap istatistiği; lisans ve eğitim bakış açsıından çıakartıp işi gereği rakamları kullanmak durumunda kalan herkes için konuyu anlaşılır yapmak kısmında hayli iddialı.

Buzdağ‘ı Yayınevi tarafından basılmış olan Çıplak İstatistik; İstatistiğe ilgi duyanlara göre.

Çevirmen:Ali Atav
Yayın Tarihi2020-02-06
Orjinal AdıNaked Statistics: Stripping the Dread from the Data
ISBN6058213258
Baskı Sayısı2. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı400
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut13.5 x 21 cm

Kitap tek başına ve buradaki Derin Öğrenme Seti (Dikkat! Teknik bilgi içerir.) ile de Yapay Zeka’ya ilgi duyanlara hitap eden teknik ağırlıklı bir setle temin edilebilmekte.

Bora ERESICI
Bora ERESICIhttps://boraeresici.com/
Teknoloji alanındaki tutkumu ve alandaki 20 yılı aşkın iş tecrübemi şu an'da Snr. Technical Consultant olarak iş hayatında devam ettirmenin yanı sıra, eğitimci kimliğine ek olarak Tasarım ve teknoloji alanlarında girişimcilik serüvenleriyle zenginleştirmekle birlikte zaman buldukça da teknoloji yazarı olarak Başka Mecra katılımı sağlamaktayım.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X