Yazan: 2:25 pm
Kategori: Serbest Kürsü

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Toprakadam

toprakadam

Öncelikle kendinden bahsetmek ister misin? Kimdir Yusuf Kaya? Nedir ToprakAdam?
Röportajın en zor sorusu bu sanırım , 6 kez başladım cümleye. Öncelikle henüz 30 yaşına varmamış genç bir çiftçi/girişimciyim diyebilirim. Liseyi yatılı okuduktan sonra 2 yıl endüstri mühendisliği eğitimi aldım.Okulu bırakıp tekrar sınava girip Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünü bitirdim. Aktif bir sivil toplum gönüllüsüyüm. Toprakadam girişimim, temiz(kimyasal kullanmadan)  tarım ürünleri yetiştiren/kullanan bir sağlıklı atıştırmalık markasıdır.

Bu yola girmene vesile olan durumlar nelerdir?
İnsana, canlıya, doğaya faydalı işler yapmaya çalışırken kendimi ailemin büyüdüğü topraklarda buldum. Toprağın cömertliği ve bereketi beni kendisine çekti. Ailemin atıl kalmış fındık bahçelerine bir nesil aradan sonra, doğaya saygı duyarak tarım yapılabilir diyerek geri döndüm. Ardından yetiştirdiğim tarım ürünlerini katma değerli hale getirerek bir iş modeli oluşturdum. Toprakadam böyle doğdu.

Yakın çevrenin tavrı nasıl oldu? Bu seni nasıl etkiledi?
Çekirdek ailem emekleriyle ciddi destek verdiler ancak en büyük desteği hem kuruluş aşamasında fikir ve manevi destekleriyle hem de sonraki aşamalarda geliştirmelere katkı sunan sivil toplum örgütlerinde tanıştığım arkadaşlarım verdiler. Akrabalarımın ve köylülerimin konuya tavrı netti: ‘O iş öyle olmaz!’, ‘Yapamazsın!’..vb. Destek konuşmaları işe olan heyecanımı arttırırken, klişe olumsuz yorumlar riskleri sürekli aklımda canlı tutmama sebep oldular.

Toprakadam’ın oluşum süreci içerisinde en zorlandığın anlardan hatırladığın bir durumu anlatmak ister misin? Nasıl başa çıktın?
Ürünleri çalışıp üretim için hazır hale geldikten sonra bir yer kiraladım. Kamu kurumlarına izinler için başvurdum ilk cevaplarını 6 ay sonra verdiler küçük bir değişiklik yaptık ve tekrar dilekçe verdik araya giren seçimler nedeniyle o dilekçeye de 8 ay sonra cevap verdiler. Yani 1 yıldan uzun bir süre üretime başlayamadık. Bu süre heyecanımı biraz kırdı açıkçası ancak daha hazır hale gelmiş oldum. Bütün süreçleri (kuruluş,izinler,etiket,lojistik vb.) mevzuatları tarayarak, tecrübeli firmalarla görüşerek bizzat gerçekleştirdim. Uzun sürse de motivasyonumu kaybetmedim.

Toprakadam
Toprakadam

İş değiştirmek, sektör değiştirmek genelde maddi kazanç boyutuyla değerlendirilir. Bizim nesilin odaklandığı kanaldan soracak olursam sana kazandırdığı manevi değerlerden bahsetmek ister misin? Genç girişimci olmak nasıl bir duygu?
Genç girişimci olmak zor. Hem beşeri sermaye hem fiziki sermaye açısından zayıf olduğunuz bir dönemde başarılı olmak oldukça çaba gerektiriyor.
İşimi kurarken hızlı para kazanmak beklentim değildi, hala değil.. Vaktimin çoğunu gönüllü çalışmalara ayırmak için kendi işimi kurdum desem yalan olmaz. İdealleri olan biriyim. Bu ideallere ulaşmak için destek gördüğüm/destek olduğum, birlikte hayal kurduğum insanlar var. Gelecek için her daim umutlu olduğumu söyleyebilirim.

Geriye dönüp baktığında şuan bulunduğun noktaya gelen Yusuf o dönemeci dönmemeyi seçen Yusuf olsaydı ne hissederdin?
Birkaç keskin dönemeci çeşitli büyük bedeller ödeyerek döndüm. Hiç birinde aklım kalmadı. Denemediğim için aklımda kalmasındansa deneyerek başarısız olmayı tercih ederim. Başlamadan vazgeçenlerden değilim. Bütün bunlar hiç yaşanmamış olsaydı çok mutsuz bir Yusuf olurdu.

Aklında böyle bir düşünce olup da cesaretini toplayamayan insanlara ne söylemek istersin?
Hemen hemen her ay 1-2 kişi çeşitli kanallardan ulaşıyor bu konuyu konuşuyoruz.
Konuştuğum kişinin bir fikri varsa ben genelde ‘HADİ!’ diyorum, niyeti de varsa ‘Ben senin için ne yapabilirim?’ diye soruyorum. Motivasyonu kaçış olanlara ise bu yola çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Buradaki dönüm noktası bilgiyi, tecrübeyi ve heyecanı paylaşmak. Sizin aracılığınızla ulaştığım insanlar için de mesaj kutum açık, soruları şeffaflıkla cevaplamaktan mutluluk duyarım. 

(Visited 92 times, 1 visits today)

Last modified: Mart 23, 2023

Kapat
error: İçerik Korunmaktadır / Content is protected !!