Yazan: 9:05 am
Kategori: Toplum & Hukuk

Tahmini okuma süresi: < 1 dakika

6 Şubat Depremlerinde Hatay’a Yardım Neden Geç Ulaştı?

6 Şubat Depremlerinde Hatay’a Yardım Neden Geç Ulaştı

** Bu podcast 06.02.2024 tarihinde Artı Gerçek‘te Egemen Gök imzasıyla yayımlanmıştır.

Maraş’ta 6 Şubat 2023’te biri 7.7 diğeri 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler, Türkiye’nin 11 ilini yıktı. İlk deprem 65 saniye sürdü, Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki ikinci deprem ise 45 saniye sürdü. Resmi verilere göre Maraş depremlerinde 53 bin 537 kişi öldü. Bu can kayıplarının en büyüğü ise Hatay’da yaşandı. Yüzbinlerce insan evinden oldu, on binlercesi de yaşadığı kenti terk etmek zorunda kaldı.

Üzerinden tam bir yıl geçmiş olmasına rağmen deprem bölgesindeki sorunlar hâlâ devam ediyor. Barınma, sağlık, gıdaya erişim deprem bölgesindeki herkesin yaşadığı sorunlar ancak göz ardı edilen bir sorun da “ayrımcılık”…

Arama kurtarma çalışmalarına katılmak için ilk gün bölgeye giden avukat Aytekin Aktaş, gözlemlediği ayrımcılıkları raporlaştırdı. Aktaş tespit edilen ayrımcılığı depremin seneidevriyesinde +Podcast’te anlattı.

Aktaş, deprem bölgesinde en yoğun karşılaşılan ayrımcılık türlerinin inanç temelli ayrımcılık ve vatandaşlık temelli ayrımcılık (göçmen/mülteci düşmanlığı) olduğunu anlattı. Aktaş, “Niceliksel olarak en büyük ayrımcılık mağduru grup olarak Alevileri tespit ettik” dedi.

(Visited 80 times, 1 visits today)

Last modified: Şubat 11, 2024

Kapat
error: İçerik Korunmaktadır / Content is protected !!