BİR OYUN

Yazı ve Dora sokağa çıkamazlarsa …

BİR OYUN

sokağa çıkmak yasaktı
biz de girelim dedik.
arka
sokağa
girdik

Bir Oyun ~ BaskaMecra
Yazı Ece Köz
Yazı Ece Köz
Merhabalarnarlar! Nokta atış isim seçimleriyle, nokta atış bir kız çocuğu dilemiş sanırım ailem. Neyse ki; kim bilir ne zaman yok olacak şu gezegenin çeperinde ve kendi içinde dönüp dönen ufacık bir noktadan başka bir şey olmamışım. Bedenimi aynada görüp sınırlarının olduğunu zannetmeye başladığımdan beri hareket ediyorum. Yüzümdeki dönüşümlerin, ruhumdaki iz/le/n/meler olduğunu sezmeye başladığımdan beri bakıyorum, görüyorum. Elde var Yazı Ece Köz. Ses, söz, büyü. Mümkünsüzlerin içinde kuş uçuşları. Sarılmalar içinde.
Önceki İçerikALAZ PESEN~VAMPİRELLA
Sonraki İçerikŞİİR SARNICI ~ 5. SAYI

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X