MEKAN VE ZAMANIN ÖTESİNDE 1

MEKAN VE ZAMANIN ÖTESİNDE

“Resmim; kişisel hayal gücümü işleyerek, kurgumun gerçekle bağdaşması zor olan durumları şaşırtıcı olaylarla harmanlamayı ister.

Resmim; özgün bir atmosferi, özel gözlem alanımı ve aşkınlıklarımı vurgular.

Resmim; ait olma hissini, hareketlilik ve bulunduğu yerdeki geçiciliğini ifade etmek için figürleri genelde açık ve soyut mekanlar içerisinde kurgusal kompozisyon anlayışıyla ele alır.

Resmim; kübik formlu belli oranda deformasyona sahip figürleri, birer heykele dönüştüren mekansal etkilerle yoğurur. Hayatla ilgili her şeyi, dünyayı ve kendisini değiştirmek için sanatın her dalından ve felsefeden istifade eder.

Resmim; hayata dokunan, sıkıntılarını giderecek bazı konulara, dertlere dikkat çekecek işler üretir. İnsanın her halini, insanın geçtiği evreleri, inançlarını, ilahiyatını, sosyal yaşantılarını önemser.

Resmim; insanın kendini bilmesi dünyayı, insanın ve kendisinin ne anlama geldiğini bilmesi için merak uyandırır. Geçmişteki mirası omuzlayıp, kendine has bir alan bulup, özgün edinimler içinde sayılmayı bekler.

Sanatım; mirası da, insan türünün geliştirdiği her yöntemi klişe olmadan, banelliğe bulaşmadan, yozluğa düşmeden fark yaratarak işler. Bireyi ulvi değerler içinde tutar ve insanlaştırır.

Sanatım; varoluşumla, sorgulamalarımla ilintili her meseleyi olgunlukla karşılayıp, bu çileyi çekmeye hazır dirençli bir vücut oluşturur ve zamanın geçici heveslerinden kenar tutar.
içine bırakıldığım dünyanın sınırlarını zorlayarak sonsuzluğa yayılma çabası; sanatımın oluşumunda bana rehberlik eder.

Nesnenin bilgisinden süzülerek, büyülü imgeler penceresinden bakmayı amaçlar. Resmim; değişik açılımlarla boya ve konu kurgusuyla zenginleşmeyi, fantastik diyarlarda gezinmeyi diler.

Mekanı ve zamanı işler onun içine hiçbir şeyi hapsetmez. Resmim; dekoratif olandan çok acıyı, yaşamı irdeler ve insanı hayali ve düşsel unsurlarla yeniden yüceltmeyi, yeniden anlamayı dener.”

MEKAN VE ZAMANIN ÖTESİNDE

Adem Başpınar
Adem Başpınarhttps://www.galerisoyut.com.tr/artist/adem-baspinar/
Adem BAŞPINAR 1975- Malatya /Arapgir’de doğdu. 1994 İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lises’nden mezun oldu. 1999 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Neşe Erdok – Özdemir Altan Atölyesi’nden mezun oldu. 2005 İstanbul Devlet Opera ve Balesi / Realizatör (Sahne Ressamı) olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda yarışmalı ve karma sergilerde yer almış olan sanatçı, Beyoğlu’ndaki atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir. Ödüller: 2016- Eskişehir Valiliği ‘’Yunus Gibi‘’ Resim Yarışması, Mansiyon. 2015 – 11. Geleneksel Ümraniye Belediyesi Resim Yarışması, 1.lik ödülü.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

“Yapmama”nın gücü adına

Bazen yapmamalı ve durmalıyız ki yeniden harekete geçmek için güç toplayalım, bazen yüklerimizi boşaltmalıyız ki yeni fikirler, hayaller için bahçemizde yer açılsın, bazen ölmeliyiz ki yeniden doğabilelim, bazen susmalıyız ki doğru zamanda doğru şeyler söylemek, kelâm etmek için alan açılsın...
X