Yazan: 10:33 am
Kategori: Görsel Sanatlar, Sanat

Tahmini okuma süresi: < 1 dakika

MAKİNE HATIRALARI: UZAY

Dünyaca ünlü yeni medya sanatçısı Refik Anadol‘un merakla beklenen sergisi “Makine Hatıraları: Uzay“ Pilevneli Galeri‘de izleyiciyle buluşuyor.

makine hatıraları

Dünyaca ünlü yeni medya sanatçısı Refik Anadol‘un merakla beklenen sergisi  “Makine Hatıraları: Uzay“ Pilevneli Galeri‘de izleyiciyle buluştu.

2016 yılından bu yana yapay zeka üzerine incelemeler yapan ve bu incelemeler sonucu topladığı bilimsel verilerin analizlerini heykellere dönüştüren Anadol,  eserlerinde makinenin insanın bilinçaltını taklidi durumunda, ortaya çıkacak görselleri bir şölen şeklinde izleyiciye deneyimletiyor.

Artful Living

2018 yılında NASA JPL ile işbirliği içine giren sanatçı, bu sergisinin ‘Hatıralar’ adını taşıyan ilk bölümünde; ISS, HUBBLE ve MRO teleskoplarına ait verilerin yapay zeka algoritmalarıyla analiz edilmesi sayesinde ortaya çıkan görüntülerin pigmentlere dönüştürüldüğü bir dizi dinamik veri tablosunu karşımıza çıkarıyor.

Artful Living

Serginin ikinci bölümü ‘Düşler’ de ise, yapay zeka sineması ve üç boyutlu veri heykelleri yer alıyor.

Makine Hatıraları…

Refik Anadol’un İstanbul’da bugüne kadarki en kapsamlı kişisel sergisi olan “Makine Hatıraları: Uzay”  25 Nisan’a kadar Pilevneli Galeri Dolapdere’de ziyaret edilebilir.

Artful Living
(Visited 83 times, 1 visits today)

Last modified: Nisan 1, 2021

Kapat
error: İçerik Korunmaktadır / Content is protected !!