Yazan: 9:09 am
Kategori: Felsefe

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Acıyla Akabilmek Ve Duru İnsiyatif

Acının içinde, tâbi olunacak birine tutunmaya çalışmadan veya saldırganca bi sorumlu aramadan durabilmek, sonucunda o acının geçtiği gerçeğine bizi götürür.. ve bu otomatik olarak başa çıkma potansiyelimizi açığa çıkarır.

DURU İNİSİYATİF

ACIYLA AKABİLMEK VE DURU İNİSİYATİF

 Alma verme döngülerinde kendi denge noktalarını oluşturamayan kişi ne kendi içinde yükselen dürtüleri yönetebiliyor ne de ötekinde yükselettikleriyle başa çıkabiliyor. 

  Çünkü öz her zaman, alıp verilenlerdeki eksik veya fazla hissettiren şeylerin farkında. Tüm hislerin kaynağı da aynası da kişinin, asla ayrı olmadığı kendi özü. Dinlemese bile… 

   Kendi özünü layıkı ile dinlemediğinde insan, eksik veya fazla hissettiren durumlar ortaya çıkıyor.. Ve merkezlenemeyen inisiyatif halini doğruruyor.

   Merkezlenmemiş inisiyatif, negatif durumları yönetemediği için, insanı ya başka bi “yüce” inisiyatife tâbi olmaya, sığınmaya ya da aşırı yırtıcı, kaybetme korkusu temelli, durumlara sorumlu arayan, saldırgan bi davranış şekline itiyor.

    Ama tabi yaşam durmaz.. İnsan her zaman diğer kişilerle bi çok konuya girer, çekilir, yükselir veya itilir. Ve alıp verdiklerindeki bu eksik veya fazla hissedilenler, farkedilmeden akışı baltalayan unsurlara dönüşürler.. 

   Önemli olan her durumun geçeceğinin bilincinde olabilmek. Bu; negatif ile kendi başımıza başa çıkabilecek potansiyele sahip olduğumuzu algılamamıza yardımcı olabilecek en önemli temel belki de.. Her ızdırap, her zorluk, her hoşlanılmayan durum geçecek. 

  Acının içinde, tâbi olunacak birine tutunmaya çalışmadan veya saldırganca bi sorumlu aramadan durabilmek, sonucunda o acının geçtiği gerçeğine bizi götürür.. Ve bu otomatik olarak başa çıkma potansiyelimizi açığa çıkarır.

  Doğadaki tüm canlılar kendi bacağından asılır.. Ne sığınacakları başka bi canlıya ihtiyaç duyarlar ne de yaşadıkları zorluklara bi sorumlu ararlar.. Zaten ikisi de yoktur… Bu sayede kendi başa çıkma becerilerini geliştirirler.

  Alıp vermede kendi denge noktalarının farkında olmak ve insiyatifi teslim etmeden, durumlarla kendi başa çıkma yöntemlerini geliştirmek, varolmanın ve dengeli ilişkilenmenin temelini oluşturan en önemli unsurlardan.

 Önce bi acının içinde durmaya tamam ol, gerisi kendiliğinden gelecek…

Acıyla Akabilmek Ve Duru İnsiyatif
Acıyla Akabilmek ve Duru İnisiyatif

*Bu yazı ilk kez blog hesabında yayımlanmıştır.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Last modified: Aralık 28, 2022

Kapat
error: İçerik Korunmaktadır / Content is protected !!