YELKENSİZ ŞİİR DERGİSİ/ SAYI: 25-30

YELKENSİZ ŞİİR DERGİSİ/ SAYI: 25-30

Yelkensiz Şiir Dergisi’nin 25-30. sayısılarının basılı nüshaları tükendiği için pdf formatında ücretsiz olarak erişime açılmıştır. Derginin güncel sayılarını dergikapinda.com adresinden sipariş edebilirsiniz.

Aslolan hiçbir sermayeye, güce, çoğunluğa, popülizme, şuna buna sırtını dayama ihtiyacı hissetmeksizin, asla hiç kimse üzerinde en ufak bir iktidar olma arzusu gütmeksizin ve hiçbir iktidardan en ufak bir medet ummaksızın, hedefsiz ve yelkensiz bir şekilde amatörce yani en profesyonel şekilde tüm denizlerde dolaşmak

Şiir, budur.

Yayına Hazırlayan: Furkan Çirkin

Şairlerle Kendi Kendine Röportaj:
Anıl Cihan / Erol Özyiğit / Mutlu Merve Başkaya / Furkan Çirkin / Naile Dire / Umut Göksal / Çağın Özbilgi / Ahmet Gece / Sinan Onur Bayram / Kevser Eke / Dolunay Aker / Volkan Hacıoğlu / Murat Tenetoğlu / Yiğit Kerim Arslan / Ayfer Karakaş / Hüseyin Sönmez / Mahmut Aksoy / Tuğçe H. Yıldırım / Yunus Emre Suci / Süleyman Berç Hacil / Nilgün Emre / Fahri Küçük / Yalım Aydın / Ferhat Nitin / Deniz Göktepe / İsa Özdemir / Yener Çetin / M. Furkan Gülnar / Elçin Sevgi Suçin / Lokman Kurucu / Ali Özgür İstemi / Efnan Ezenel / Hüseyin Kaptanoğlu / Onur Sakarya / Devrim Horlu

Şiirler:
adem’i yarat / yarayı kanat / ölüme taktılar kırık kanat / yaram eder mi kırk karat – Kadir Tepe
Sözünden Dönmezsin Değil mi? – Seda Suna Uçakan
Yalnızlığın Konçertosu – Ferhat Nitin
Haikular – Deniz Göktepe
Âşık Bir Kelime – Yasin Uysal
Ellerimde Binlerce – Esra Koyuncu
Geceye Kürtaj – Rıdvan Yıldız
Doğuş – Levent Karataş
Pastoral – A. Levent Alpüren
s ü r r e a l e p i z o t – Bahtiyar Kaymak
Yağmura Sesler – K. Çağlar Aksu
Aşağı Eylem Muhsin Diğerleri – Hüseyin Kaptanoğlu
Yol Hazırlığı – Rahmi Emeç

Çeviri Şiir:
To Asra (Asra’ya) – Samuel Taylor Coleridge (Çev.: Volkan Hacıoğlu)

Yelkensiz-25-30

Furkan Çirkin
Furkan Çirkin
1992 yılında Konya’da doğdu. Şiirleri ve şiir üzerine yazıları; Varlık, Şiirden, Sincan İstasyonu, Akatalpa, Eliz, Yokuş, Eleştirel Kültür, Kanon 2010, Son Gemi, Son İnsan, Çıvgın Sanat, Yaşam Sanat, Eskişehir Sanat, Babylon, Pelerin, Dönüşüm, Klaros, Hayalhane, Etki, Deli, 1KafaSesi, İlkyaz ve Evrensel gibi birçok fanzin, dergi, gazete, seçki ve online mecrada yayımlandı. Ramak Şiir Fanzinini iki yıl (5 sayı) ve Yelkensiz Şiir Dergisini dokuz yıl (31 sayı) boyunca çıkardı. Farklı üniversitelerin Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde Anayasa Hukuku alanında araştırma görevliliği yaptı. “Hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez” düsturuyla hedefsiz ve yelkensiz bir şekilde, hiçbir rüzgârdan medet ummadan, uçsuz okyanuslarda oradan oraya… savruluyor/ yaşıyor/ vakit geçiriyor/ ve en önemlisi, tabii ki (ne yazık ki – iyi ki) ölüyor.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spotıfy

POPÜLER YAZILAR

NEOLİBERALİZME İNSAN HAKLARI PENCERESİNDEN BAKIŞ

Neoliberalzim ile insan hakları anlayışının siyasi ve medeni haklar bağlamında uyuştuğu görülürken, ekonomik ve sosyal hakların birey özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bir devlet formu getireceğini savunan noeliberal görüş, bu haklar bağlamında insan hakları anlayışının dışına çıkar. Neoliberal özgürlük anlayışı ile insan haklarının özgürlük anlayışı birbirinden farklıdır. Neoliberal anlayışta kapitalist şirketlerin özgürlüğü bireylerin özgürlüğüne ve insan haklarının ekonomik ve sosyal kısımlarına yeğ tutulmaktadır.

LİLİTH: “9 KERE LEYLA”NIN HATIRLATTIĞI BİR KADIN

Lilith’in savunmasıyla başlayan film Leyla’nın ölümsüz Lilith’e dönüşmesi ve bize hikayesini anlatmasıyla son buluyor. Ne yaparsa yapsın şeytanlaştırılmaktan kurtulamayan Lilith bir de böyle deneyeyim, erkeklerin istediği gibi olayım diye domestik rolleri kabul etmiş, evinin kadını olmaya razı gelmiştir. Ancak böyle yaptığında da yine sonuç aynıdır. Oğlu bile onun düşmanı olarak karşısındadır. Neden? Oğul da bir erkektir de ondan.

KOCATAŞ: BOĞAZİÇİ’NİN BİLİNMEYEN KÖYÜ

Kocataş pek çok açıdan İstanbul'un en özel noktalarından biridir. Bilhassa İstanbul'a gönül vermiş kimselerin kendi İstanbul tatlarına dahil etmek isteyecekleri nadide bir baharattır.
X